?<< אימון שמיעתי אינטגרטיבי AIT - impulse center

אימון שמיעתי אינטגרטיבי

אימון שמיעתי אינטגרטיבי

מהו אימון שמיעתי אינטגרטיבי (AIT)?

אימון שמיעתי אינטגרטיבי (AIT) פותח על ידי רופא אף אוזן גרון צרפתי, ד"ר ברארד (Dr. Berard) שמצא קשר בין תפקוד שמיעתי לקוי לבין בעיות התנהגותיות ולימודיות רבות כגון, אוטיזם ודכאון ועוד, כפי שמתואר בפירוט בספרו “Hearing Equals Behavior: Updated and Expanded”. ד"ר ברארד אימן אנשי מקצוע לעבוד לפי שיטתו.

כיצד זה מתרחש?

בעת הטיפול המטופל יושב עם אוזניות ומקשיב למוזיקה ששונתה ועברה סינון האמצעות מכשיר אלקטרוני. תהליך זה מאמן את האוזן לשמוע בצורה יותר מאוזנת, מאפשר מודעות פונולוגית ועובד על רכישת מיומנויות ההקשבה. ההטבות במצב המטופל לרוב מהירות ויכולות להמשיך להתפתח לאורך תקופה של כמה חודשים. מבוגרים וילדים הופכים לתגובתיים יותר ונכונים יותר ללמוד תוך שיפור ביכולות האקדמיות והחברתיות. במקרים מסוימים של אוטיזם בלתי ורבלי, חלה התפתחות שפתית. כמו כן, התרפיה עזרה אפילו לאנשים שחשו דכאון ואף חוו מחשבות אובדניות, ואשר נמצאו מתאימים לפרופיל השמיעתי.

כמה זמן לוקח הטיפול?

הטיפול מתקיים פעמיים ביום לאורך 30 דק', עם הפסקה של לפחות 3 שעות ביניהם, למשך 10 ימים.

למי זה יכול להועיל?

בטיפול AIT משתמשים במקרים בהם אובחנו היפר או תת רגישות שמיעתית, חוסר איזון ימיני או שמלאי ו/או הפרעה בעיבוד שמיעתי (Central Auditory Processing Disorders) בהערכה הראשונית. אנשים עם שמיעה כואבת או אלו שסובלים מדלקות אוזניים תדירות.
טיפול זה יכול להועיל לילדים ולמבוגרים עם קשיים רבים, וביניהם:

  • דיסלקציה (קשיים בקריאה, כתיבה ואיות)
  • הפרעות פונולוגיות או הפרעות בשמיעה (שמיעה היפר-רגישה או כואבת, זיהוי בלתי תקין של צלילים, עיבוד שפתי לקוי, גמגום, צפצופים באוזניים)
  • לקויות למידה כלליות (קשיים בזיכרון, ארגון וריכוז)
  • ADD ו-ADHD (היפראקטיביות ,התנהגות מאתגרת)
  • בעיות מוטוריות (דיספרקציה, מגושמות, בעיות באיזון וקואורדינציה)
  • אוטיזם, תסמונת אספרגר
  • דכאון (דכאון תקופתי, נטיות אובדניות)

ישנם מטופלים שדיווחו על שיפור באלרגיות והפרעות אכילה.